Робота Збаразького ЦНАП до та під час війни: що змінилося?
Робота Збаразького ЦНАП до та під час війни: що змінилося?
Відділ ЦНАП Збаразької міської ради Тернопільської області, у якому зараз працює 14 осіб, було створено у 2020 році завдяки участі Збаразької міської ради у 4-му раунді Програми «ULEAD з Європою». Як і в багатьох, плани в нас були грандіозні! Проте російський агресор, на жаль, поки не дає нам можливості їх здійснити.
Життя ЦНАП до війни
Ми постійно покращували Центр, щоб люди отримували якісний сервіс: ремонт приміщення, навчання працівників, розширення переліку доступних послуг.
Спочатку зробили ремонт першого поверху та встановили нове обладнання і меблі вартістю понад 1 млн гривень. Торік отримали субвенцію від Мінцифри в розмірі понад 4 млн гривень. За ці кошти провели капітальний ремонт всього Центру, утеплили приміщення, впровадили заходи з енергоощадження та оновили фасад.
У ЦНАПі доступно близько 300 послуг для жителів Збаразької громади. Розширити перелік послуг вдалося завдяки налагодженій співпраці з 11-ма суб’єктами надання адмінпослуг. Так адміністратори ЦНАП використовують в роботі інформаційні системи «Соціальна громада» та «Вулик», портал Дія, е-систему у сфері будівництва та реєстри, а державні реєстратори — реєстр речових прав на нерухоме майно та реєстр юридичних осіб, ФОП та громадських формувань.
Щоб надавати послуги якісно, усі працівники Центру пройшли весь цикл навчань у межах Програми «ULEAD з Європою» та постійно підвищують свій професійний рівень, навчаючись у Тернопільському центрі підвищення кваліфікації, на платформі Дія.Центрів, Навчальному порталі територіальних громад та на освітній платформі «ВУМ», беручи участь у тренінгах Українського фонду соціальних інвестицій, онлайн-тренінгах програми «PROSTO», успішно пройшовши навчання з питань надання адмінпослуг за допомогою Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Цього року ми планували облаштувати належним чином створені минулоріч віддалені робочі місця адміністраторів, провести ремонтні роботи, придбати в ЦНАП комплекс для надання паспортного сервісу та послуг для водіїв. Для цього подали клопотання на субвенцію Мінцифри для ЦНАП. А у квітні ми готувалися відкриватися у форматі Дія.Центру.
Перші дні війни — чергування 24/7, плетіння маскувальних сіток та організація майстер-класів
З перших днів війни працівники ЦНАП брали участь у цілодобових чергуваннях у штабі Збаразької громади та в спорткомплексі, де тимчасово зупинялися сотні вимушених переселенців. Також плели маскувальні сітки для військових частин.
Крім цього, консультували українців, де і як в громаді знайти та отримати медичну та гуманітарну допомогу: одяг, постільну білизну, продукти, ліки та засоби гігієни. Частина працівників Центру доєдналися до волонтерства та допомагає військовим.
Наприкінці лютого спільно з досвідченими медиками ми організували практичне навчання з надання домедичної допомоги в умовах бойових дій для працівників ради.
Держпослуги для ВПО та організація психологічної підтримки
З 23 березня наш відділ у підтримку УСЗН Тернопільської райдержадміністрації активно долучився до роботи з ВПО. Ми розпочали видавати довідки та оформлювати соціальну допомогу для ВПО, а також приймати заяви на виплату компенсації за комунальні послуги для тих, хто прихистив переселенців.
Через постійні збої в роботі програми «Соціальна громада» створювалася зайва психологічна напруга серед громадян, що вимушені були покинути свої домівки та хотіли отримати від нас сервіс належної якості відповідно до чинного законодавства.
На допомогу нам прийшла створена в громаді Психологічна кризова служба Збаражчини, що об'єднала спеціалістів-психологів, готових допомагати як у телефонному режимі, так і наживо. Щодня до нас приходила психолог, що спеціалізується на проблемах ВПО, дітей і сімей військовослужбовців. Пані Ірина сама є переселенкою, і до війни мешкала у м. Київ, тому як ніхто розуміє всі психологічні аспекти. Вона моніторила ситуацію в залі та в потрібний момент допомагала налагоджувати спокійну атмосферу.
Командна робота на результат
За даними штабу в нашій громаді поселилося понад 3,5 тисячі українців з інших областей, а чисельність громади ще до війни становила майже 40 тисяч осіб, які живуть у 54-х населених пунктах.
У таких умовах персонал відчуває величезне навантаження і напругу. Попри це, ми налаштувалися на спільну продуктивну роботу. Адміністратори та державні реєстратори працюють щодень до пізнього вечора й також опрацьовують документацію ВПО у вихідні. Адже ми живемо на мирній землі та з повагою ставимося до проблем, що виникають у вимушено переселених громадян.
Тішимося, оскільки до роботи з ВПО активно приєдналися старости та головні спеціалісти загального відділу міської ради, що працюють у ВРМ, яких до війни було 13. Спільно з ЦНАП вони надають держпослуги для ВПО.
Щоб опрацьовувати заяви на виплату від людей, що прихистили в себе переселенців, Збаразька міська рада залучила управління регіонального розвитку та відділ соцзахисту та охорони здоров'я. В УРР на підставі заяв про фактичне поселення створили Реєстр житла громади. За даними реєстру вже понад 400 власників житла подали звернення. Тож чекаємо на нову хвилю заявників на початку травня 2022 року.
Завдяки згуртованості й постійній роботі на результат, сьогодні майже всі звернення опрацьовано.
Житло, гуманітарна допомога, робота та соціальні проєкти для переселенців
Крім надання держпослуг, спільно з міською радою наші старости та інші працівники ВРМ тимчасово поселяють переселенців у школах та садочках, де є спальні місця, кухні, душові та знаходять постійне житло в селах, де облаштовують все належним чином. Також надають їм гуманітарну допомогу та за можливості знаходять роботу й залучають до соціальних проєктів громади.
Наш відділ під'єднано до чатбота Турботник (turbotnyk_bot), що дає нам змогу допомогти вимушеним переселенцям, які прямують до інших областей України, у пошуку житла чи необхідних речей, навіть у вихідні дні, шляхом надання в телефонному режимі потрібної інформації.
Завдяки співпраці міської ради з Проєктом PROSTO до нашого відділу зараховано на двомісячне стажування на посаді адміністратора державного реєстратора з Херсонської області, що переїхала до Збаража в березні 2022 року у зв'язку з військовими діями на її рідній землі. Вона зарекомендувала себе як справжня фахівчиня.
Благодійна акція зі збору української літератури
Працівники ЦНАПу Збаразької міської ради долучилися до благодійної акції зі збору українськомовної літератури для українців, що тимчасово переїхали до нашого міста-побратима Болєславець (Польща) і вже отримали вдячність від волонтерів Болєславця та працівників їхньої бібліотеки. Тепер українці (дорослі й дітки), які не раз зверталися до них і запитували про можливість почитати українську літературу, матимуть змогу поринути у світ книг, що написані рідною мовою.
Інклюзивність, укриття та коворкінг у приміщенні ЦНАП
За ініціативи радника міського голови Романа Токаря та за підтримки голови громади Романа Полікровського в березні 2022 року у приміщенні Збаразького ЦНАП запрацював комфортний коворкінг з інтернетом, яким вже користуються ІТ-спеціалісти.
Крім цього, у Центрі враховано інклюзивні фактори. Зокрема, облаштовано вбиральню для людей з інвалідністю та пандус.
Водночас у підвальному приміщенні належним чином облаштоване укриття. Там працює опалення і водопостачання, встановлено сантехніку та розчищено кімнати з меблями.
Якщо говорити про роботу ЦНАПу загалом, то прикро, що через недоступність певних реєстрів вона не є цілком ефективною. Тому ми нетерпляче чекаємо на рішення Уряду щодо дозволу роботи в державних реєстрах, адже надходить величезна кількість звернень громадян з питань реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації місця проживання, реєстрації фізичних осіб-підприємців тощо.
Узагальнюючи, варто відзначити те, що в Збаразькій міській територіальній громаді ми всі — і представники місцевого самоврядування, і волонтери, і громадські організації, місцеві мешканці — єдині й згуртовані, налаштовані тільки на перемогу, вклад кожного в загальну справу сьогодні вагомий як ніколи! Віримо в ЗСУ! Віримо в перемогу!
Матеріал підготовлено начальником відділу ЦНАП Збаразької територіальної громади Альоною Петрієвою.
Інші історії